Cirkó fűtés

Cirkó fűtés. A gázcirkók elterjedésének oka, a kompakt kilakításban rejlik. Ezeknél a berendezéseknél a cirkón belül szinte minden a fűtési rendszer biztonságos üzemeltetéséhez szükseg berendezést megtalálunk. Azért cirkó fűtés mert a szivattyú ami cirkuláltatja a melegvizet a rendszerben a kazánon belül kapott helyet. Korábban etázsfűtések üzemeltek országszerte, melyek még nem tartalmaztak szivattyút és jellemzően nyíltrendszerek voltak, vagyis nem tartalmaztak tágulsi tartályt. Ezek a rendszerek rendkívűl nagy átmérőkkel készültek jellemzően acél csövekből. Ma már maximum D20-as (3/4″-os) műanyag csővel egy korszerű családi ház fűtés rednszer megszerelhető.

Cirkó fűtés előnyei – miért terjed el?

Cirkó fűtés előnye, hogy kompakt berendezést kapunk, mely tartamazza a fűtővíz keringetéséhez szükséges szivattyút, a tágulási tartályt, a biztonsági szelepet, sőt kombi kazán esetén a melegvíz készítéséhez szükséges berendezéseket. De szedjük pontokba az előnyöket:

  • Kompakt berendezés, mely minden főbb berendezést tartalmaz (szivattyú fűtővíz keringetéshez, biztonság szerelvények, zárt fűtési rednszerre köthető).
  • Biztonságos – hiszen minden szerelvényt tartalmaz (tágulási tartály – rendszer térfogatának változásait hivatott felvenni, biztonsági szelep – nagy nyomás esetén elengedi a fűtővízet a rendszerből így csökkente a robbanás kockázatát, zárt égésterű készülkeknél – a berendezés nem a helyiség levegősét hasznosítja, így a szén-monoxid mérgezés kizárható),
  • Éves karbantartás – éves karbantartási költsége kedvező, garanciális feltétel a karbantartás. Megfelelő gondoskodás mellett hosszú, üzembiztos élettartam várható.

Cirkó fűtés típusok

Alapvetőleg 3 féle cirkót különböztetünk meg.

  Hagyományos készülék Turbós készülék Kondenzációs készülék
Égéstermék elvezetés szempontjából Nyitott égésterű – helyiség levegőjéből veszi az égéshez szükséges levegőt. Zárt égéterű – a szabadtérből veszi az égéshez szükséges levegőt Zárt égéterű – a szabadtérből veszi az égéshez szükséges levegőt
Égéstermék elvezető típusa Épített kémény vagy szimpla égéstermék elvezető rendszer Általában koaxális cső a csőber rendszer alumínium és polipropilén anyagból. Általában koaxális cső a csőber rendszer alumínium és polipropilén anyagból.
Berendezés elméleti hatásfoka 85% 93% 107%
Üzemvitele beérkező vizet az égéstér palástján található hőcserélő melegíti fel Hagyományos készülékhez képest jobb hatásfok, kéményben kondenzáció alakuk ki A távozó égéstermék előmelegíti a visszatérő vizet íyg növelve a berendezés hatásfokát.
Beépíthető? Jelenleg már nem. Jelenleg már nem. Beépíthető

Milyen kazánt válasszak?

Cirkó fűtés

Ma már csak kondenzációs kazán lehet beépíteni, így ha cirkó fűtést tervezünk akkor mindenképpen ezzel kell számolnunk. A korábban elterjedt nyílát égésterű készülékekhez képest a kondenzációs gázkazánok hatásfoka 20%-al magasabb. Ez a különbség az energiafogyasztásunkon is meg fog látszani. Lényegében egy kazáncsere esetén 20%-os gázfogyasztás csökkenéssel számolhatunk. űennek mértéke növelhető ~25%-ra egy modulációs termosztát beépítésével, melynek segítségével a kazán fűtővizének hőmérséklete az aktuális teljesítményigényhez igazítható, így további megtakarítást eredményezhet és az éves ki-be kapcsolások számát is csökkentheti. Tévhit, hogy a kondenzációs kzán csak padlófűtés és felületfűtés esetén ajánlott. Ha modulációs termosztátunk van, utána már lényegi eltérés nem lesz a két rendszer üzemeltetése között. De erről majd egy másik cikkben bővebben. http://futes-terv.hu/cirko-futes.html

Kombinált kazán

A kombinált vagy a gyakorlatban kombi kazánként emlegetett berendezés a hasznáktai melegvíz igényt is tudja biztosítani, vagyis melegvíz készítésre is alkalmas. Ez áltaában egy váltószelep működtetésével könnyen megoldható, ilyenkor a kazán vagy fűt vagy melegvizet csinál. Ahhoz hogy változtassa a két üzemet figyelni a melegvíz oldali nyomást és ha az csökken (vagyis kinyitunk egy csapot) átkapcsol hmv előállításra. Ha eléri az adott nyomás (elzárjuk a csapot) akkor visszakapcsol fűtési üzemmódra. A 24 kW-os berendezések jellemzően két csapoló egyidejű kiszolgálására alkamasak, vagyis két helyen történő normál melegvíz elvételt biztosítanak.

Cirkó fűtés engedélyeztetése.

Alapvetőleg lehetséges az egyszerűsÍtett készülékcsere, erről már írtunk korábban, lehetséges a tervezői készülékcsere, melyhez szintén nem kell szolgáltatói engedélyeztetés, illetve új bekötések esetén van a normál eljárás melyben az illetékes gázszolgáltatónál engedélyeztetni kell a készülék beépítését. A

Kazáncsere költségei
Gázterv minta – Hogyan néz ki egy gázterv?

 

Scroll to Top